© Harel Gilboa
Drevostavby & fasády

Ako motýľ

Neexistuje neutrálny priestor. Naše zastavané prostredie buď podporuje naše zdravie, alebo ho podkopáva. Kanadský architekt a neurovedec Tye Farrow je o tom presvedčený a ako pôsobivý príklad vytvoril SZMC Helmsley Cancer Center v Jeruzaleme, nádejnú drevenú stavbu, v ktorej sa proces udravenia má rozvíjať ako motýľ.

© Harel Gilboa
© Tye Farrow
© Harel Gilboa
© Harel Gilboa
© Harel Gilboa

Nekonečné chodby. Holé, strohé, sterilné čakárne. Tmavé ošetrovne. Kto sa tam cíti pohodlne? Dizajn nemocníc často vyjadruje opak toho, čo by v skutočnosti mali prispieť: Nádej. Zlepšenie. Liečba. Prostredie má však rozhodujúci vplyv na naše zdravie – o tom tím Farrow Partners nepochybuje. Kanadská architektonická firma vedená svetoznámym odborníkom na salutogenézu Tyeom Farrowom je priekopníkom v dizajne podporujúcom zdravie a kombinuje stavebníctvo s neurovedeckými poznatkami. V spolupráci s Rubinstein-Ofer Architects vytvorila spoločnosť Farrow Partners novú budovu s onkologickými ambulanciami v zdravotnom centre Shaare Zedek v Izraeli, miesto určené na aktívnu podporu pohody a tým aj liečenia.

Drevené krídla

Otvorené, zaplavené svetlom, plné rastlín a prívetivých priestorov na rozhovor, vyšetrovacie a liečebné centrum s rozlohou 11 600 metrov štvorcových vyžaruje všadeprítomný pocit nádeje a sebavedomia. Dizajnová budova sa týči k nebu ako krídla motýľa. Jej tvar má slúžiť ako výstižná metafora premeny, ktorou pacient prechádza počas liečby rakoviny. Určujúcim prvkom je osvedčený prospešný materiál drevo: Zariadenie je jednou z najzložitejších drevených konštrukcií na svete, ktorú navrhli a postavili tímy zo šiestich krajín na troch kontinentoch – vrátane hornorakúskej spoločnosti WIEHAG. Priekopník v oblasti drevených konštrukcií z Altheimu spolu s Tyeom Farrowom vypočítali statické výpočty, pripravili stavebné plány a nakoniec v závode v Altheime vyrobili 715 čiastočne dvojito zakrivených lepených drevených prvkov z smrekovcového dreva pre exoskelet.

Púštna líška bez biocídov

Aby sa zabezpečilo, že jedinečná drevená konštrukcia zostane trvalo krásna a udržateľne chránená v drsnom izraelskom stepnom podnebí, kde sa po tisícročia používal iba kameň, spoločnosť Wiehag sa mohla spoľahnúť na odborné znalosti svojho partnera ADLER: Podpery a trámy boli upravené strednovrstvovou lazúrou Lignovit Plus LB, vhodne vo farebnom odtieni „Wüstenfuchs“ (nem. Púštna líška) a samozrejme vo verzii bez biocídov: Koniec koncov, na mieste, ktoré podporuje zdravie, by sa mali používať iba ekologické povrchové úpravy.

Všetko dýcha

Nielen denné svetlo, ale aj dych teraz bude prúdiť všetkými šiestimi poschodiami budovy, až po terapeutické a diagnostické miestnosti v suteréne: Princíp „vdychovania“, úloha dychu v prežívaní tela, sa prelína celým konceptom budovy a je integrovaný do liečby najmodernejším spôsobom. Napríklad CT miestnosť je vybavená multisenzorickými systémami – ako je LED displej, audiosystém, ambientné osvetlenie a haptické rozhrania – ktoré reagujú na dýchanie v reálnom čase, aby znížili stres, bolesť a úzkosť – a tým dávajú krídla liečebnému procesu.

© adler-lacke.com